یادداشت های پراکنده عاطفه خیرخواهدر برنامه چهارم توسعه کشور، مواد 9 و 10 به موضوع نوسازی صنایع اختصاص دارد که به موجب آن بحث بازنشستگی پیش از موعد کارگران با 25 سال سابقه کار و بدون احتساب شرایط سنی نیز مطرح شد.
به موجب این قانون، به ازای هر کاگر بازنشسته، یک نفر باید جذب بازار کار شود.
در واقع قانون نوسازی صنایع کشور، دریچه‌ای به سوی ایجاد فرصت‌های شغلی است. این قانون، به ورود نیروهای جوان و متخصص که کاربران تکنولوژی نوین حوزه صنعت هستند، کمک شایانی می‌کند.
اما آنچه مشاهده می‌شود این است که همچنان موجی از نارضایتی در میان قشر کارگری که مشمول این قانون می‌شود، وجود دارد.
در برخی استان‌ها این قانون اجرا شده و در برخی دیگر اجرایی نشده است،‌البته در آن استان‌هایی هم که قانون بازنشستگی پیش از موعد به اجرا درآمد، نواقصی مشاهده می‌‌شود که خلاف نص صریح قانون است.
بامداد چگونگی اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد را با چند تن از فعالان عرصه کارگری و نیز رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس به گفت‌وگو گذاشت.

تعلل بیش از این جایز نیست
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی مستقیم 9 میلیون نفر و غیر مستقیم 30 میلیون نفر را تحت پوشش دارد، گفت: این سازمان همیشه مورد حمایت کمیسیون اجتماعی مجلس بوده است.
هادی مقدسی در پاسخ به سوال بامداد مبنی بر اینکه تامین اجتماعی اعلام کرده مطالباتی از دولت دارد، گفت: دولت در برنامه پنجم مکلف شد تا بدهی خود را به صفر برساند، در واقع مجلس با این اقدام به دنبال آن است تا تامین اجتماعی به عنوان یک نهاد غیردولتی تضعیف نشود و سر پا بماند.
مقدسی افزود: به عنوان نمونه در سال 88، مجلس دولت را به پرداخت 25 هزار میلیارد ریال برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از بودجه عمومی مکلف کرد برای آنکه سازمان تامین اجتماعی با بهره‌برداری بهینه از آن، نوسانات حقوق بازنشستگان را از بین ببرد.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه مجلس در پی برخورد واقع بینانه با موضوع بازنشستگی پیش از موعد است تا اشتباهات گذشته تکرار نشود، گفت: پشت ماجرای بازنشستگی پیش از موعد، بحث ایجاد اشتغال نهفته است.
وی افزود: کارگرانی که در مشاغل سخت و زیان‌آور فعال‌اند یا کارگرانی که 25 سال سابقه دارند، به لحاظ جسمی و کیفیت کار با افت مواجه می‌شوند و از کارآیی لازم برخوردار نیستند بنابراین اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد هم برای کارگر، هم برای کارفرما و هم برای دولت در بحث ایجاد اشتغال مثمر‌ثمر است چرا که طبق این قانون به ازای هر کارگر بازنشسته، یک نیروی جوان جایگزین می‌شود لذا درهای صنعت به سوی جامعه جویای کار گشوده می‌شود.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: علی‌رغم حمایت های مجلس از این قانون،‌ متاسفانه در اجرای آن تعلل می‌شود، حتی مجلس برای یکسال دیگر نیز اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد را تمدید کرد.
مقدسی خاطرنشان کرد: تعلل بیش از این جایز نیست، باید فضا برای ایجاد اشتغال بیش از این باز شود از سوی دیگر با اجرای این قانون که همان ماده 10 و 9 برنامه چهارم توسعه است- ناوگان صنایع کشور نیز با نیروهای تازه نفس، جوان و پرانرژی مواجه شده و این مسأله در نهایت به نفع تولیدات داخلی، صادرات و افزایش ارزآوری است.

همه آيين نامه‌ها اجرا مي‌شود جز بازنشستگي پيش از موعد كارگران
عضو هیأت مدیره کانون شوراهای کار استان قزوین نیز در گفت‌وگو با خبرنگار بامداد، گفت: صنعت امروز ما با توان کارگرانی که 25 سال سابقه کار و فعالیت دارند همخوانی ندارد، امروزه صنایع به تکنولوژی نوین و جهانی مجهز شده است حال آنکه کارگر دارای 25 سال سابقه کار، علاوه بر آنکه انرژی مفید خود را از دست داده، از سطح دانش لازم برای کار با سیستم روز صنعت، برخوردار نیست و این موضوع به کارخانه خسارت وارد می‌کند و سطح تولید را به جای افزایش، با کاهش روبه‌رو می‌سازد.
شهبازی ادامه داد: براساس ماده 9 و 10 برنامه چهارم توسعه کشور، تا پایان سال 88 کارگران دارای 25 سال سابقه بازنشسته پیش از موعد می‌شوند حتی مجلس شورای اسلامی با توجه به مزایای اجرای این قانون، یکسال دیگر بر اجرای این قانون افزود اما این مهم به نحو احسن در کشور اجرا نشد.
شهبازی تصریح کرد: این نکته را هم نباید نادیده گرفت که مواد 10 و 9 برنامه چهارم، به طور یکطرفه در اختیار کارفرماست، براساس این قانون به ازای هر کارگری که بازنشسته می‌شود یک نفر استخدام جدید خواهیم داشت، دولت 50 درصد و کارفرما نیز 50 درصد مابه‌التفاوت 5 سال باقی مانده را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌کنند.
وی یادآور شد: جای سوال است که چرا همه آئین‌نامه های داخلی تامین اجتماعی اجرا می‌شود اما این قانون که حتی از سوی مجلس به مدت یکسال دیگر تمدید شد، اجرا نمی‌شود؟
شهبازی با بیان اینکه در قزوین 1360 نفر مشمول قانون  بازنشستگی پیش از موعد هستند، گفت:‌ هر بار که به تامین اجتماعی مراجعه کردیم اعلام کردند بابت کارگرانی که از پیش بازنشسته شده‌اند، مطالباتی از دولت داریم.
وی تاکید کرد: کارگری که 25 سال از عمرش را در واحدهای صنعتی سپری کرده است، چه در شغل سخت و زیان‌آور و چه در مشاغل غیر از آن دچار فرسودگی می‌شود و بالطبع کارایی خود را از دست می‌دهد، علاوه بر موارد یاد شده، از زمانی که قانون بازنشستگی پیش از موعد به تصویب رسید کارگران 25 ساله انگیزه کار را از دست داده‌اند و گویی خود را بازنشسته می‌پندارند و روحیه کارگری را نمی‌توان در عملکردشان دید.
فرزامی یکی از کارگران کارخانه لوازم خانگی پارس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار بامداد که با 25 سال سابقه به انتظار اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد نشسته است، گفت: موضوع بازنشستگی پیش از موعد را بارها پیگیری کردیم، دولت اعلام کرده است بدهی‌های معوقه را پرداخت کرده اما تامین اجتماعی اظهار می‌دارد مطالباتی از دولت دارد، همه هم دوره‌های ما که در سازمان‌های دولتی مشغول کار بودند بازنشسته شدند اما ما با توجه به اینکه بواسطه انجام کار جسمی از شرایط فرسودگی و کم شدن پتانسیل کار برخورداریم هنوز بازنشسته نشده‌ایم.

تامین اجتماعی کارگران را به چالش انداخته
دبیر اجرایی تشکیلات خانه کارگر مازندران قانون نوسازی صنایع کشور را مورد حمایت جامعه کارگری دانست و گفت‌: این قانون به گونه‌ای طراحی شده است که اهداف قانونگذار بر چند وجهه است،‌ اول آنکه به نفع دولت در راستای ایجاد اشتغال است، دوم آنکه صنایع کشور با توجه به استفاده از سیستم صنعتی نوین و ورود نیروهای تازه نفس از پیشرفت و رشد تولید بهره‌مند خواهد شد و سوم آنکه کارگری که 25 سال به روش سنتی کار کرد و توان خود را از دست داد، قدری زودتر دوره استراحت خود را آغاز می‌کند.
دریابیگی با بیان اینکه آنچه مهم است اجرای صحیح قانون می‌باشد گفت: به عنوان مثال در استان مازندران 14 هزار نفر براساس این قانون بازنشسته و 14 هزار نفر جایگزین شدند اما تنها دو ماه لیست کارگران جایگزین شده به تامین اجتماعی اعلام شد و پس از آن خبری از این لیست نبود، یعنی نیروهای جوان به طور موقت جایگزین شدند و به نوعی از این قانون سوءاستفاده به نفع کارفرمایان صورت گرفت و در واقع این نوع اقدامات، سوءاستفاده از قانون علیه ایجاد اشتغال در کشور است.
وی یادآور شد: در برنامه پنجم آمده است این قانون شامل واحدهایی می‌شود که براساس اصل 44 خصوصی‌سازی شده باشد و کارگران این واحدها مشمول این قانون هستند، حتی اگر اینگونه هم باشد مثالی می‌زنم، صنایع چوب و کاغذ مازندران خصوصی سازی شده است، درواقع به سازمان تامین اجتماعی یا صندوق بازنشستگی واگذار شده که در حقیقت این شیوه خصوصی سازی نیست، خصوصی سازی زمانی مورد تایید است که ثروت  کشور با رعایت عدالت اجتماعی میان مردم توزیع شود.
وی تاکید کرد: متاسفانه باید گفت تامین اجتماعی نیروی انسانی کارگری را به چالش انداخته است.
دریابیگی با تاکید بر تلاش دولت و مجلس بر رفع معضل بیکاری، خواستار شفاف سازی قانون بازنشستگی پیش از موعد با گذشت چند سال از تصویب آن از سوی دولت،‌ مجلس و سازمان تامین اجتماعی شد: هنوز مشخص نشده است ماده نوسازی صنایع برای همه کارگران اجرایی است یا مرزبندی‌هایی برای آن وجود دارد.

***
اینکه موفقیت سازمان‌ها تا حد زیادی به روحیات، تلاش، انگیزه و رضایت منابع انسانی آنها بستگی دارد، شکی نیست. به عبارت دیگر کارآیی و اثربخشی سازمان‌ها با کارآیی و اثربخشی آنها وابستگی مستقیم دارد.
نیروی انسانی برای رفتار مطلوب و مورد پسند در راستای اهداف سازمان، باید هم انگیزه داشته باشد و هم درست برانگیخته شود.
رضایت شغلی، علاقه و وفاداری به سازمان مساله مهمی است که در افزایش راندمان کاری تاثیر بسزایی دارد.
این موضوع از این رو دارای اهمیت است که درخواست بازنشستگی پیش از موعد و افزایش آن بدون شک نشان از همان بروز نارضایتی در میان کارکنان دارد.
حال اگر این مهم را از مجموعه کارکنان یک سازمان دولتی به کارگاه‌ها، واحدهای صنعتی و کارخانه‌های بزرگ تعمیم دهیم در می‌یابیم نتیجه نارضایتی شغلی در عرصه‌های کلان از جمله تولید، صادرات و... در نهایت در سطح کلان خود را نشان می‌دهد که خسارت جبران ناپذیری را بر کشور وارد می‌سازد.
علاوه بر آنکه جامعه کارگری کشور عموما در اضطراب و استرس‌های ناشی از عدم وجود امنیت شغلی بسر می‌برد و از میزان و نحوه دریافت حقوق و مزایا (اگر مزایایی در کار باشد) رضایت‌مند نیست، عدم اجرای این قانون که به نقطه امید این قشر تبدیل شده است، جایز و روا نیست.
ماده 9 و 10 برنامه چهارم توسعه که بر نوسازی صنایع کشور، بازنشستگی کارگران دارای 25 سال سابقه و ایجاد شغل، فضا گشوده است، ‌می‌تواند یکی از قوانین همه جانبه‌نگری باشد که راهگشای بسیاری از مسائل موجود بر سر راه ایجاد اشتغال است.
بنابراین به نظر می‌آید اجرای آن هیچ اما و اگری را برنمی‌تابد. در حال حاضر این قانون توپی را می‌ماند که از زمین تامین اجتماعی به زمین دولت پاس کاری می‌شود و در این میان کارگرانی که عمری را در کنار صنعت گذرانده‌اند و از آن انرژی و قدرت جوانی‌شان دیگر خبری نیست، حیران و سرگردان پی توپ می‌دوند

عاطفه خیرخواه - روزنامه بامداد.

 

نوشته شده توسط عاطفه خيرخواه در ساعت ۰:۱۳ قبل از ظهر | لینک  |